DOŁĄCZ DO PORTALU

Zespół Otella

Zespół Otella jest zaburzeniem psychicznym, które jest charakterystyczne dla osób, które nadużywają alkohol. Nazywany inaczej chorobliwą, patologiczną zazdrością, powoduje u osoby chorej życie w ciągłym napięciu, strach, a także często agresję wobec swojego partnera. Co charakteryzuje zespół Otella, jakie są jego przyczyny i jak wygląda leczenie?
Zespół Otella

Zespół Otella – co to jest?

Powszechnie znane jest nam to, że osoby nadużywające alkohol wyrządza ogromne szkody w organizmie uzależnionego. Długotrwałe spożywanie alkoholu głównie negatywnie wpływa na wątrobę i może prowadzić do stanu jakim jest marskość wątroby. Etanol wpływa także na ludzką psychikę, podobnie wyrządzając w niej liczne szkody. Jedną z nich jest zespół Otella (nazywany także paranoją alkoholową).

Syndrom Otella wziął swoją nazwę od bohatera literackiego tragedii Williama Szekspira. Otello był do tego stopnia zazdrosny i swoją żonę, że jego chorobliwa zazdrość doprowadziła do jego samobójstwa, po wcześniejszym zamordowaniu żony. Zespół Otella jest niczym innym jak patologiczną zazdrością, przyjmującą postać psychozy urojeniowej. Osoba dotknięta tym problemem widzi, rzeczy które nie mają miejsca w rzeczywistości i wyolbrzymia codzienne sytuację widząc w nich zdradę partnerki. W większości przypadków dotyka on raczej mężczyzn niż kobiety, jednak nie oznacza to, że nie występuje u kobiet. W przypadku zespołu Otella u Pań, będzie wyglądał on tak samo, jak i u Panów.

zespół otella - medyczne aspekty uzależnienia

Chorobliwa zazdrość problemem dla całej rodziny

Największym problemem syndromu Otella jest niezwykle silne przekonanie niewierności małżeńskiej. Pacjenci posiadają bardzo silne urojenia zarówno wzrokowe, jak i omamy słuchowe, które utwierdzają ich w przekonaniu o fakcie, który nie ma pokrycia w rzeczywistości. Praktycznie każde zachowanie partnerki prowadzi do szeregu domysłów i utwierdza chorego w jego przekonaniu.

Podejrzenia głównie opierają się na mało istotnych i niejednoznacznych przesłankach. Może to być drobne spóźnienie partnerki, uśmiechnięcie się w sklepie do sprzedawcy, czy też pomoc drugiej osobie na ulicy. Standardowym działaniem jest sprawdzanie korespondencji, portali społecznościowych partnerki. Dla zespołu Otella charakterystyczne jest też paranoiczne śledzenie drugiej osoby, szukając dowodów, które potwierdzą jej zdradę. Co więcej urojenia mogą prowadzić do przeświadczenia o tym, że pacjent jest obiektem kpin niewiernej partnerki i jej kochanka (lub kochanków), a nawet, że planują oni jego morderstwo.

Osoby z tak silnymi urojeniami są niezwykle problematyczne dla swojej rodziny. Ciągłe pretensje, wyszukiwanie nieistniejących sytuacji potwierdzających zdradę to sporę obciążenie dla członków rodziny osoby z syndromem Otella. Życie w urojonej rzeczywistości i silne staranie się udowodnienia swojej racji, całkowicie zaburzają codzienne funkcjonowanie. Żadne z racjonalnych argumentów nie trafiają do osoby z zaburzeniami, przez to zaniedbuje ona swoja obowiązki rodzinne, a także w pracy, przez ciągłe absencje przeznaczone na uporczywe śledzenie partnerki.

uzależnienie od alkoholu i substancji psychoaktywnych

Objawy i diagnoza zespołu Otella

Początkowo objawy zespołu Otella mogą przypominać typowe dla wielu małżeństw obawy o niewierności partnera. Te jednak wraz z postępem zmian neurologicznych mogą nabierać niezwykle intensywnego i absurdalnego charakteru. Osoby nie poddające się leczeniu, które nie przestaną spożywać alkoholu, narażone są na następujące objawy obłędu alkoholowego:

  • zaburzenia psychotyczne polegające na chorobliwej zazdrości,
  • przekonanie o licznych zdradach partnera,
  • podsłuchiwanie, śledzenie, sprawdzanie korespondencji partnera,
  • przeszukiwanie rzeczy osobistych partnera,
  • żądanie od partnera licznych wyjaśnień, “przesłuchiwanie” jej znajomych,
  • wymuszanie przyznania się do winy,
  • agresywne zachowanie wobec partnera, przemoc
  • przeświadczenie o spisku przeciw choremu, podejrzewanie pomocy osób trzecich w ukryciu zdrady partnera,
  • zaniedbywanie pracy przez poświęcanie czasu na dowiedzenie zdrady,
  • kwestionowanie ojcostwa wspólnych dzieci.
zespół otella - objawy

Syndrom Otella – przyczyny

Do głównych przyczyn powstawania zespołu Otella należy długotrwałe narażenie mózgu na toksyczne działanie etanolu. Stan psychozy na związek z nadużywaniem alkoholu i dotyka on osoby nadużywające alkoholu lub te, które znajdują się pod jego znacznym wpływem (stan upojenia alkoholowego). Syndrom ten występuje najczęściej u mężczyzn po 40. roku życia, jest obecny wśród ok. 30% uzależnionych.

Z zespołem Otella mogą także borykać się osoby, które nie spożywają alkoholu, jednak nadużywają innych substancji psychoaktywnych. Może mieć on również podłoże psychologiczne i być następstwem depresji, choroby Parkinsona, czy tez choroby jaka jest schizofrenia paranoidalna.

Do najważniejszych czynników ryzyka możemy zaliczyć:

  • niska samoocena,
  • traumy po wcześniejszych związkach,
  • wrażliwość na odrzucenie,
  • podobne wzorce zachowań w domu rodzinnym,
  • płeć męska (zespół Otella częściej dotyka mężczyzn),
  • zaburzenia neurologiczne,
  • choroba Parkinsona.

Czy zespół Otella jest dziedziczny?

Zespół Otella jest chorobą, którą głównie nabywa się w wyniku długotrwałego spożywania alkoholu. Nie jest on dziedziczny, jednak czynniki genetyczne mogą świadczyć choćby o wyższej skłonności do popadania w alkoholizm.

osoby z zespołem otella - leczenie psychiatryczne

Leczenie zespołu Otella

Syndrom Otella jest niezwykle trudny do wyleczenia. Największą przeszkodą jest stan bardzo zaawansowany stan urojenia wśród osoby chorej. Zakłamana rzeczywistość i silne przeświadczenie o swojej racji, nie dopuszczają myśli o szukaniu problemu w swojej osobie. Osoby z zespołem Otella powinny przede wszystkim zdecydować się na psychoterapię indywidualną, rodzinną lub grupową. Ta również może być bardzo ważna dla partnera osoby, u którego wykryto syndrom Otella. W przypadku gdy podłożem choroby jest alkoholizm (jest to główna przyczyna syndromu Otella) podstawą jest odstawienie alkoholu. Osoba wyleczona powinna pozostać pod kontrolą specjalisty, ponieważ zespół Otella posiada tendencję do nawracania.

Data aktualizacji wpisu - 21 marca, 2025
Przeczytaj również

Inne artykuły z naszej strony

Kłótnie w związku

Kłótnie w związku

Kłótnie w związku nie zdarzają się rzadko i zazwyczaj są kojarzone z negatywnym przeżyciem, Należy