DOŁĄCZ DO PORTALU

Jak kogoś pocieszyć?

Życie bywa pełne wyzwań i czasem najbliżsi potrzebują naszego wsparcia. Co jednak zrobić, w tych najtrudniejszych i niezwykle wrażliwych sytuacjach? Jak kogoś pocieszyć w taki sposób, żeby rzeczywiście poczuł ulgę, a nie tylko puste pocieszenie w stylu "będzie dobrze"? Wbrew pozorom czasem drobne gesty i sama obecność znaczą więcej niż setki wypowiedzianych słów. Jak zatem skutecznie podnieść kogoś na duchu, zachowując naturalność i empatię?
Jak kogoś pocieszyć?

Jak pocieszyć kogoś w trudnej sytuacji

Czasem trudno znaleźć odpowiednie słowa lub reakcję. Boimy się, że powiemy coś nieodpowiedniego albo sprawimy, że druga osoba poczuje się jeszcze gorzej. Warto pamiętać, że kluczem do pocieszania jest szczerość i prostota. Nie musisz być mistrzem słów – czasami wystarczy sama Twoja obecność.

Wskazówki do tego, jak należy postępować, by skutecznie kogoś pocieszyć:

  1. Po prostu bądź obecny

Cisza bywa bardziej pocieszająca niż słowa. Czasem osoba, która przeżywa trudności nie potrzebuje długich wywodów. Twoja obecność, podanie ręki, czy wspólna herbata lub kawa może znaczyć więcej niż jakiekolwiek słowa!

  1. Słuchaj uważnie

Gdy ktoś potrzebuje się “wygadać”, nie przerywaj. Daj bliskiej osobie możliwość wyrzucenia z siebie bólu (jeżeli tego ona potrzebuje). Czasem właśnie wystarczy, że ktoś wyrzuci z siebie emocje. Przytakuj, zadawaj delikatne pytania i pokaż, że jesteś w pełni zaangażowany. Utrzymywanie kontaktu wzrokowego też nie raz ma ogromne znaczenie.

  1. Unikaj pustych frazesów

Teksty typu “nie martw się, wszystko będzie dobrze”, czy “inni mają gorzej”, mogą zadziałać zupełnie odwrotnie. Zamiast tego spróbuj pójść w kierunku takich zwrotów jak: “Rozumiem, że jest Ci trudno. Jestem tutaj dla Ciebie”, “To musi być naprawdę ciężkie. Jak mogę Ci pomóc?”. Słowa pocieszenia powinny być dobrze dobrane do sytuacji.

  1. Postaw na drobne gesty

Czasami słowa zawodzą, ale gesty – nigdy. Pomyśl o czymś, co poprawi humor drugiej osobie. Spróbuj przygotować ulubiony posiłek, zaproponuj spacer, seans filmowy lub po prostu podstaw na to co bliska Ci osoba lubi najbardziej robić w wolnych chwilach.

  1. Pokaż empatię, nie oceniaj

Nawet jeśli sytuacja wydaje Ci się prosta, dla drugiej osoby może być końcem świata. Nie staraj się dawać “złotych rad” i unikaj oceny sytuacji. Po prostu okaż zrozumienie i współczucie.

jak kogoś pocieszyć

Czego należy unikać?

Niestety czasem mimo nawet najszczerszych chęci, możemy zrobić więcej złego niż dobrego. W trudnych chwilach, należy być szczególnie ostrożnym nie tylko na to co się mówi, ale także to co się robi w związku z chęcią pocieszenia bliskiego.

Dobre intencje to czasem za mało. Czego należy unikać podczas próby pocieszenia bliskiej Ci osoby?

  • bagatelizowanie problemu – mówienie, że Twój problem to przecież nic takiego, zdecydowanie nie będzie dobrym kierunkiem Twojej pomocy,
  • porównywanie do innych – stwierdzenie, że inni mają gorzej, czy powiedzenie, że zdarzają się gorsze rzeczy też nie należy do najlepszych zwrotów podczas prób pocieszenie,
  • sztywne porady – “wystarczy przestać o tym myśleć” i inne banalne rozwiązania problemu na pewno nie pomogą,
  • naciskanie na szybkie rozwiązanie – nie należy nikogo poganiać, zwykle takie problemy potrzebują czasu.

Jak okazać wsparcie na odległość

Czasem fizyczna obecność jest poza naszym zasięgiem – praca, studia za granicą, czy zwykłe codzienne życie. W takich momentach drobne gesty liczą się podwójnie. Telefon, wiadomość, czy niespodziewana paczka mogą uratować komuś dzień. To dowód, że myślisz o kimś, mimo dzielącej was odległości.

Przy okazywaniu komuś wsparcia na odległość bardzo ważny będzie regularny kontakt. Nie musisz dzwonić codziennie, czasem wystarczą pojedyncze wiadomości typu “Jak się trzymasz?”, “Co tam słychać?”. Możesz też zamiast pytań wysłać śmieszny gif, mem. Również spróbować możesz postawić na wirtualne spotkania, rozmowy z kamerką.

wsparcie w codziennych obowiązkach

Jak pocieszyć kogoś po rozstaniu

Rozstania nie należą do najłatwiejszych doświadczeń. Niezależnie od okoliczności, zawsze zostawiają po sobie pustkę, ból i lawinę mieszanych emocji. Kiedy bliska osoba przechodzi przez taki trudny moment, naturalne jest, że chcesz jej pomóc. Ale jak pocieszyć kogoś po rozstaniu, żeby Twoje słowa i działania przyniosły ulgę, a nie pogłębiły smutek? To nie lada wyzwanie, ale nie martw się – odpowiednie wsparcie może zdziałać cuda.

Co zatem sprawdzi się w sytuacji, gdy ktoś Ci bliski rozstał się ze swoim partnerem?

  • słuchaj aktywnie, nie oceniaj,
  • nie bagatelizuj sytuacji,
  • zaproponuj wspólne spędzanie czasu,
  • pokaż, że zawsze można na Ciebie liczyć
  • pamiętaj o drobnych gestach,
  • zachęć do aktywności, zadbania o siebie.

Jak pocieszyć kogoś w żałobie

Strata bliskiej osoby to jeden z najtrudniejszych momentów w życiu. Żałoba przychodzi nagle, pozostawiając ból, smutek i pustkę, której trudno się pozbyć. W obliczu cierpienia bliskiej osoby wielu z nas czuje się bezradnych. Jak pocieszyć kogoś w żałobie? Jak znaleźć słowa i gesty, które naprawdę pomogą?

W takich sytuacjach najważniejsza może być po prostu Twoja obecność. Warto również pozwolić drugiej osobie na wyrażenie swoich emocji – pamiętaj, że każdy może przeżywać żałobę na swój sposób. Nie naciskaj, nie dawaj porad typu: “wyjdź do ludzi”, “czas ruszyć dalej”. Czasami osoby pogrążone w żałobie potrzebują samotności i należy to uszanować.

Jak kogoś pocieszyć po stracie psa

Dla wielu osób pies, a także kot i inne zwierzę domowe, jest nie tylko najlepszym przyjacielem, ale traktowane jest jak “pełnoprawny” członek rodziny. Dlatego też utrata ukochanego zwierzęcia może być nawet tak samo dotkliwa, jak i utrata bliskiej osoby. Tu jednak proces powrotu do “normalności” może okazać się krótszy, choćby ze względu na to, że każdy doskonale sobie zdaje sprawę z tego, że zwierzęta żyją krócej niż ludzie i decydując się na czworonoga, każdy jest tego świadomy.

W przypadku straty psa schemat zachowania może być bardzo podobny jak w przypadku innych sytuacji wymagających pocieszenia. Aktywne słuchanie, brak nacisku i unikanie dobrych rad, będzie tu kluczowe. Zdecydowanie nie naciskaj na zakup, czy też adopcje nowego psa. W przypadku takiej, jak i każdej innej straty, kluczowy może być czas i musisz to uszanować.

co zrobić gdy druga osoba przeżywa trudny okres

Skorzystaj z własnych doświadczeń

Jeżeli sam kiedyś doświadczyłeś podobnej straty, to zdecydowanie łatwiej będzie Ci okazać wsparcie emocjonalne dla osoby, która potrzebuje pomocy. Nie jest to jednak łatwym zadaniem – pamiętaj, że każdy może przeżywać stratę na swój własny sposób.

Najważniejsze to być, słuchać i okazywać szczerość. Nie musisz mieć gotowych rozwiązań ani magicznych słów. Czasem wystarczy uścisk, proste „Jestem tutaj dla Ciebie” i świadomość, że nie jesteśmy sami. Warto pamiętać, że nawet małe gesty mogą zdziałać cuda i pomóc bliskiej osobie przetrwać trudne chwile.

Kiedy następnym razem ktoś bliski będzie potrzebował wsparcia, po prostu bądź – czasami to wystarczy.

Gdy potrzeba specjalistycznej pomocy

Jeśli sam nie dajesz sobie rady z trudną sytuacją lub uważasz, że fachowe wsparcie jest potrzebne Twojemu bliskiemu to znajdź Zaufanego Psychologa na naszym portalu i skorzystaj ze specjalistycznej pomocy psychologicznej.

Data aktualizacji wpisu - 25 stycznia, 2025
Przeczytaj również

Inne artykuły z naszej strony

Ataki paniki

Ataki paniki

Atak paniki to bardzo trudne doświadczenie, które znacząco wpływa na codzienne funkcjonowanie. W tym artykule

uzależnienie od marihuany

Uzależnienie od marihuany

Marihuana jest na co dzień często poruszanym tematem, w szczególności w kontekście prawidłowości zakazania jej