DLA FIRM

REKLAMA

Zaufany psycholog logo

Jak przestać pić alkohol?

Alkoholizm jest nałogiem, w który bardzo łatwo popaść. Spożywanie alkoholu jest czymś na ogół akceptowalnym w naszym społeczeństwie, a w niektórych sytuacjach picie wiąże się wręcz z tradycją i wtedy niełatwo jest nam go odmówić. Powody, dla których sięgamy po alkohol mogą być różne. Pijemy, aby uczcić awans, sukces w pracy, świętować urodziny lub inną uroczystość, czasem też w alkoholu znajdujemy ukojenie naszych smutków i przeróżnych porażek życiowych. Osoby dotknięte tym nałogiem bardzo często nie są świadome tego, kiedy przekraczana jest granica, kiedy to od picia okazjonalnego powoli alkohol staję się ich rutyną.

Problem alkoholizmu dotyka osoby w różnym wieku, niezależnie od statusu społecznego, czy też stanu majątkowego. Na pozór nałóg ten może nie wydawać się groźny, ponieważ nie staje się on bezpośrednią przyczyną zgonu, jednak potrafi wyrządzić ogromne szkody w naszym organizmie. Alkoholizm doprowadza do wielu chorób i uszkodzenia narządów wewnętrznych, a także zdecydowanie negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne, nie raz doprowadzając do psychozy, depresji i trwałych zmian w zachowaniu osoby pijącej.

Jak zatem przestać pić alkohol i czy domowe sposoby, będą rozwiązaniem tego problemu wśród alkoholików? Kiedy należy poszukać pomocy specjalistów, aby pokonać uzależnienie i odzyskać kontrolę nad własnym życiem?
jak przestać pić alkohol

Jak przestać pić alkohol samemu?

Czy da się samodzielnie wyjść z nałogu jakim jest alkoholizm? Stwierdzenie, że osoby niepotrafiące przestać pić, ponieważ mają słaby charakter i niewystarczającą ilość silnej woli jest bardzo krzywdzące. Alkohol jest substancją psychoaktywną i potrafi uzależnić tak samo jak inne niebezpieczne środki i narkotyki. Wyjście z alkoholizmu bywa bardzo trudnym i złożonym procesem, nawet pod okiem specjalistów.

Pierwszym i najważniejszym krokiem do zaprzestania picia alkoholu jest zauważenie problemu. Podczas gdy sam uzależniony go nie widzi, wtedy bardzo ważne jest wsparcie bliskich mu osób. Wyjście z nałogu często bywa bardzo długą i krętą drogą, wymagającą terapii uzależnień. Jednak gdy problem nie jest jeszcze bardzo nasilony i uzależniony nie tylko go dostrzega, ale także planuje się go pozbyć, warto spróbować na własną rękę go rozwiązać, lub też w przypadku bliskich oduczyć alkoholika pić.

Wśród najczęstszych sposobów na to jak przestać pić alkohol podaję się:

  • znalezienie nowego hobby, spacery na świeżym powietrzu, uprawianie sportu. Nowy sposób na spędzanie swoje wolnego czasu, stawianie przed sobą celów sportowych i dążenie do nich, pozwoli na zapomnienie o chęci sięgnięcia po piwo, czy inny rodzaj alkoholu. Ćwiczenia fizyczne są jak najbardziej wskazane,
  • wyrzucenie całego zapasu alkoholu z domu i unikanie sytuacji, w których będziemy mieli z nim styczność,
  • zmiana towarzystwa. Często towarzystwo w jakim się obracamy jest punktem zapalnym do sięgnięcia po kolejny kieliszek. Warto przemyśleć zmianę osób, wśród których na co dzień się obracamy.
czy warto przestać pić alkohol?

Domowe sposoby na obrzydzenie alkoholu

Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z pomocy specjalisty, warto spróbować rozwiązać problem domowymi sposobami. Samodzielne zaprzestanie picia może być bardzo trudnym zadaniem, jednak decydując się na taki pierwszy krok, z pewnością nie będziemy narażeni na koszty terapii. Odstawienie alkoholu domowymi sposobami również może być mniej obciążające dla naszego stanu psychicznego. Nie będziemy musieli otwierać się ze swoim problemem – podejmiemy kroki w domowym zaciszu.

Odpowiednia dieta

Pierwszym krokiem do wywołania niechęci do alkoholu będzie odpowiednia dieta. Wprowadzenie zmian w codziennym jadłospisie może zdecydowanie poprawić nasze zdrowie fizyczne oraz psychiczne, co będzie nieodzownym wsparciem przy próbie odstawienia alkoholu. Dieta wspierająca zaprzestanie picia alkoholu powinna zawierać produkty bogate w witaminy z grupy B. Do tych zaliczyć można mięso, ryby, jaja, orzechy, nasiona i produkty zbożowe. Dodatkowo warto uzupełnić dietę o białko, które pełni ważną rolę w regeneracji organizmu. Spożywanie chudego mięsa, ryb, roślin strączkowych i nabiału, będzie miało duży wpływa na poprawę samopoczucia oraz efektywną odbudowę tkanek. Zdrowe tłuszcze, warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste będą kluczowymi elementami diety stosowanej w celu zaprzestania picia alkoholu. Odpowiednie nawodnienie także jest kluczowe dla skutecznej detoksykacji.

Zioła

Zioła i naturalne składniki są używane od wieków w medycynie ludowej i te również mogą służyć jako skuteczny sposób na obrzydzenie alkoholu. Te pomogą nie tylko w zmniejszeniu chęci po sięgnięcie po alkohol, ale także będą odgrywać ważną rolę w regeneracji organizmu po jego nadużywaniu. Wyróżnić tu warto ostropest plamisty, który świetnie sprawdza się przy regeneracji wątroby i detoksykacji organizmu. Dodatkowo warto wspomnieć o goryczcę, która poprzez działanie na układ pokarmowy zmniejsza chęć sięgnięcia po alkohol, a także kojącym nerwy rumianku i pomagającym na układ trawienny i detoksykacji korzeniu lukrecji.

Aromaterapia

Naturalne olejki eteryczne również będą dobrym wsparciem przy walce z nadmiernym spożywaniem alkoholu. Stosowane w specjalnych dyfuzorach, kąpielach olejki lawendy, mięty pieprzowej, eukaliptusa, wprowadzą przyjemną atmosferę wpłyną na redukcję stresu. Dodatkowym ich działaniem będzie wprowadzenie zapachu, który może skutecznie zniechęcić do picia.

jak złagodzić objawy odstawienia alkoholu

Jak przestać pić wieczorami

Sięganie po piwo, czy też jednego drinka wieczorem z pozoru może wydawać się nie być niczym groźnym. Jednak gdy to staje się już rutyną, powinniśmy zacząć się tym martwić. Wieczorne spożywanie alkoholu najczęściej jest spowodowane chęcią relaksu po ciężkim dni w pracy, stresach w życiu rodzinnym, czy też sposobem na problemy z zaśnięciem. W przypadku tych ostatnich alkohol rzeczywiście może przynieść upragniony skutek, jednak ten zdecydowanie pogarsza jakość snu i może prowadzić do częstszych wybudzeń. Jeżeli zauważyłeś u siebie lub bliskiej Ci osoby przesłanki wskazujące na nadmierne wieczorne picie to spróbuj wdrożyć domowe sposoby na odstawienie alkoholu lub skorzystaj z pomocy psychologa.

Weekendowy alkoholizm

Spożywanie alkoholu w weekend jest zjawiskiem, które jest na ogół społecznie akceptowalne. Po trudach tygodnia, gdy przychodzą dwa dni wolne od pracy, według większości społeczeństwa nie jest niczym złym sięgnięcie po alkohol i to nawet w dużych ilościach. Każdy przecież kiedyś musi odpocząć i się odstresować, a alkohol wydaje się być świetnym do tego środkiem. Dzięki niemu stajemy się bardziej wyluzowani, odważni i łatwiej nawiązujemy kontakty z innymi osobami. Przy tego rodzaju alkoholiźmie niezwykle trudno o prawidłową diagnozę. Przecież nie każdy kto pije regularnie alkohol w weekendy musi być alkoholikiem, o tym będą już świadczyć konkretne, niepokojące objawy. Do tych możemy zaliczyć:

  • brak pomysłów na to, jak spędzić wolny czas bez alkoholu,
  • picie w samotności i ukrywanie tego,
  • agresywne zachowanie, nerwowość w przypadku braku dostępu do alkoholu,
  • natrętne myślenie o wypiciu alkoholu w weekend,
  • brak kontroli nad ilością wypitego alkoholu, zwiększona tolerancja na alkohol,
  • konieczność wypicia choćby jednego piwa w weekend,
  • picie jako sposób na poradzenie sobie z kacem.
niekontrolowane picie - leczenie alkoholizmu

Jak wywołać wstręt do alkoholu

Wstręt do alkoholu może być wywołany przez różne metody, te będą zależeć od indywidualnych uwarunkowań w tym, co pomoże w zaprzestaniu picia alkoholu u każdego człowieka. Skuteczne mogą być zarówno emocjonalne aspekty wstrętu takie, jak frustracja, gniew, czy strach przed skutkami picia alkoholu, jak i te typowo fizjologiczne (zawroty głowy, nudności, ogólne osłabienie czy wstręt do zapachu i smaku alkoholu. Jedną z technik wywoływania wstrętu do alkoholu może być wizualizacja, a nawet prowadzenie dziennika negatywnych rzeczy powiązanych z piciem alkoholu. Wizualizacja problemów rodzinnych, niemiłych sytuacji w pracy, czy spisywanie dolegliwości i przykrych sytuacji będących następstwem picia może przynieść pozytywne skutki.

Jak nastraszyć alkoholika

Zastanawiając się nad skutecznym zastraszeniem alkoholika należy pomyśleć nad tym, dlaczego ten tak często sięga po alkohol. Bardzo często może wynikać to z jego trudnej sytuacji życiowej, strachem przed przeróżnymi rzeczami, czy też obniżonym poczuciem własnej wartości. Czy w takim przypadku kolejna “groźba” i stawianie w trudnej sytuacji osobę z takimi problemami jej pomoże? Wobec alkoholików często stosowane są nie tylko groźby, ale też obietnice, setki próśb i niestety często kończą się one niepowodzeniem. Zdarzają się sytuację, gdy ten sposób wydaje się być skuteczny. Jednak najczęściej jest to okresowe ostawienie alkoholu – chęć picia nadal pozostaje i w końcu alkoholik wraca do swojego nałogu. Kluczem do sukcesu będzie zrozumienie problemu i chęć zmiany swojego życia przez alkoholika. Całkowita abstynencja wymaga wewnętrznego zaangażowania osoby uzależnionej i bardzo często wsparcia ośrodka leczenia uzależnień, czy też psychologa.

leczenie alkoholizmu

Jak pomóc alkoholikowi, który chce przestać pić?

Agresja wobec alkoholika, wspomniane groźby, nawet gdy czasem przynoszą efekt, to jest on tylko pozorny i okresowy. Kluczem do skutecznej pomocy może być zrozumienie i duże nakłady cierpliwości. Alkoholizm jest bardzo trudną chorobą, z która mało komu udaje się wygrać samemu. Często nawet w przypadkach gdy alkoholik wyrazi chęci zmiany swojego życia, stosuje się do domowych sposobów i ma wsparcie rodziny, to i tak nie pomaga to w odstawieniu alkoholu. Osoby, które chcą pomóc alkoholikowi powinny przygotować wszelkie środki, które ułatwią mu powrót do normalności, jak również mogą same zainteresować się tym, jaką obrać strategię w tym trudnym czasie i wspierać alkoholika na każdym jej kroku.

Zaprzestanie picia alkoholu, gdy domowe sposoby nie pomagają

Czy alkoholizm da się całkowicie wyleczyć? Mówi się, że alkoholikiem pozostaje się do końca życia, można zostać jednak trzeźwym alkoholikiem, który poradził sobie ze swoim problemem. Ty lub ktoś z Twoich bliskich próbowaliście domowych sposobów na to jak rzucić picie, lecz niestety nie przyniosło to wymiernych efektów? Zachęcamy do zapisanie się na terapię uzależnień. Jeżeli chcesz przestać pić i potrzebujesz pomocy, to terapia leczenia uzależnień będzie najlepszym do tego wyjściem. Skontaktuj się z odpowiednimi specjalistami w tym zakresie i dowiedz się jak rozpocząć leczenie na profesjonalnej terapii.

Data aktualizacji wpisu - 12 października, 2024
Przeczytaj również

Inne artykuły z naszej strony

Uzależnienie od marihuany

Marihuana jest na co dzień często poruszanym tematem, w szczególności w kontekście prawidłowości zakazania jej

wypalenie zawodowe

Wypalenie zawodowe

Problem wypalenia zawodowego może dotknąć każdego z nas, niezależnie od tego, czy jesteśmy pasjonatami wykonywanej pracy,