DOŁĄCZ DO PORTALU

Samotność w związku

Każdy z nas wchodzi w relację między innymi po to, aby nie doświadczać samotności. Chcemy mieć obok siebie osobę, którą będziemy darzyć szacunkiem, zaufaniem i która będzie dla nas oparciem w ciężkich chwilach. Niezależnie od tego, czy jesteśmy w nieformalnym związku, młodym czy wieloletnim małżeństwem, to może pojawić się u nas uczucie pustki i braku zrozumienia. Samotność w związku może być zaskoczeniem dla niektórych, ale również wyzwaniem, które da się przezwyciężyć, grając do jednej bramki. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat samotności w związku, jak ją zrozumieć i jak jej przeciwdziałać? Sprawdź poniższy artykuł.

Na czym polega samotność w związku?

Bardzo dużo ludzi myli samotność w związku z obojętnością czy wygaśnięciem uczuć. Zazwyczaj jest to po prostu tymczasowa trudność do pokonania.

Przykładów samotności w związku jest tyle, co związków na całym świecie. Przyczyny samotności, które najczęściej pojawiają się to:

  • odmienne oczekiwania wobec romantycznej relacji – jedna ze stron może mieć w planach założenie wielodzietnej rodziny, a ze strony partnera jest to niewyobrażalne,
  • tempo życia – duża ilość obowiązków, zabieganie, pośpiech to największe z rywali szczęśliwych związków. Przez to wszystko ludzie nie mają po prostu dla siebie czasu, co powoduje uczucie samotności,
  • rozłąka – samotność w związku jest spowodowana często przez wyjazd przez jedną ze stron poza granice kraju, np. w celach zarobkowych. O wiele ciężej jest podtrzymywać relację na odległość,
  • przyjście na świat dziecka – najczęściej jest to powód samotności, z którego cierpią młodzi rodzice. Przyjście na świat dziecka powoduje koncentrowanie całej uwagi i wysiłków na nowym członku rodziny, przez co “zapomina się” o potrzebach swojej drugiej połówki,
  • syndrom pustego gniazda – całkowite przeciwieństwo poprzedniego powodu, tym razem chodzi o moment, gdy dzieci dorastają i się wyprowadzają. Wtedy często w małżeństwie pojawia się cięższy okres, gdy ludzie uświadamiają sobie, że po tylu latach nie mają już wspólnych tematów,
  • mieszkanie z rodzicami/teściami – ogranicza to prywatność w związku,
  • rany z przeszłości – skrzywdzenie przez aktualnego lub poprzedniego partnera, problemy z zaufaniem, strach przez kolejnym zranieniem, zmniejszenie swoich oczekiwań, ukrywanie swoich emocji, potrzeb.

Samotność w małżeństwie wydaje się abstrakcyjna, tym bardziej, jeśli partnerzy spędzają ze sobą dużą część życia. Warto mieć na uwadze, że nawet w takiej relacji może pojawić się poczucie samotności. Osoby doświadczające samotności powinny w pierwszej kolejności skoncentrować się na sobie i załatwić swoje własne problemy, określić, jakie mają oczekiwania wobec partnera, a w następnym kroku podjąć próbę naprawy związku.

Poczucie pustki emocjonalnej

Pustka na poziomie emocjonalnym jest wyniszczająca w codziennym życiu, ponieważ strony czują się niezrozumiałe, szukają kontaktu z innymi ludźmi, do których mogą się zwrócić. Często samotność w związku powoduje, że czujemy się odrzuceni, mało ważni czy niekochani.

Co więcej, poczucie samotności nie kończy się na partnerach. Może ona rzutować również na dzieci. Konsekwencje samotności rodziców mogą odbić się na problemach z komunikacją własnych emocji, potrzeb czy uczuć.

Dlatego też ważne jest, aby nie ignorować pierwszych oznak poczucia osamotnienia w związku i zacząć działać, zanim będzie to trudne do naprawienia. Przeczytaj dalszą część artykułu, aby dowiedzieć się, jak przeciwdziałać samotności w związku.

samotność w związku i poczucie własnej wartości

Samotność w związku – objawy

Dla wielu osób związek to synonim spełnienia, szczęścia, większej satysfakcji z życia czy lepszego funkcjonowania w codziennym życiu. Nawet mieszkając razem i mając fizyczną bliskość bliskiej osoby, możemy odczuwać poczucie samotności, brak zrozumienia i więzi emocjonalnej.

Najczęstszymi objawami samotności w związku są:

  • brak fizycznej bliskości, intymności i prawdziwych emocji,
  • brak zainteresowania ze strony drugiej osoby,
  • częste kłótnie i konflikty, napięcie w relacji,
  • problemy z komunikacją – brak wspólnych tematów, rozmów o celach, wartościach, potrzebach,
  • poczucie dystansu,
  • brak wsparcia,
  • frustracja i drażliwość,
  • obniżone poczucie własnej wartości i pewności siebie,
  • odczuwanie emocjonalnej pustki,
  • brak przestrzeni na rozmowę o uczuciach,
  • brak przestrzeni na podzielenie się swoimi przemyśleniami, potrzebami czy opiniami,
  • trudności z koncentracją, podejmowaniem decyzji,
  • problemy ze snem,
  • nadmierne zamartwianie się,
  • izolowanie się od innych osób.

Odczuwanie samotności może być szczególnie dominujące w trudniejszych okresach życia partnerów, zwłaszcza gdy brakuje fizycznego kontaktu i uwagi.

Konsekwencje samotności w związku

Samotność w związku powinna być rozwiązywana, gdy pojawią się do jej istnienia pierwsze sygnały – to oczywiste. Niekiedy jednak jedna ze stron nie czuje się wystarczająco na siłach, aby przeciwdziałać swojej samotności. Doprowadza to często do poczucia izolacji czy frustracji, która finalnie może powodować problemy emocjonalne. Przez nieprzepracowane konflikty, partnerzy jeszcze bardziej oddalają się od siebie.

Poczucie samotności może powodować nawet fizyczne dolegliwości czy zaburzenia psychosomatyczne, np. bóle ciała, kłopoty kardiologiczne, problemy z układem trawiennym, odpornościowym. To doprowadza do zwiększenia podatności na choroby.

Ciągle odczuwana samotność w związku, która nie jest przepracowana nieubłaganie, może powodować zakończenie związku. W niektórych przypadkach jest to nawet koniecznością. Na tym etapie partnerzy dochodzą do wniosku, że muszą zamknąć pewien rozdział w życiu i pójść do przodu.

Samotność w małżeństwie

Nie ma szczególnej różnicy między samotnością w związku nieformalnym i nowym czy wieloletnim małżeństwie. U wszystkich osób będących w takich relacjach może pojawić się samotność i to jest niekiedy potrzebne. Nawet żyjąc z drugą osobą, musimy pamiętać o sobie, swoich potrzebach. Każdy musi znaleźć w życiu balans między byciem razem, ale też byciem osobno. To właśnie dzięki temu będziesz w stanie prawidłowo rozumieć relację z drugą osobą.

Niezależnie od tego, czy jesteście w małżeństwie, w związku nieformalnym, czy Wasza relacja jest świeża, czy trwa od wielu lat – zawsze warto rozmawiać, podejmować próby naprawienia sytuacji, a w razie potrzeby skorzystać z pomocy psychologa.

problem samotności i brak troski

„Czuję się samotna/y” – słowa, których nikt nie chce usłyszeć

Usłyszenie od partnera, że czuje się samotny w związku, potrafi być bolesnym i trudnym do zaakceptowania zaskoczeniem. Nic jednak nie poprawi Waszej relacji tak, jak szczera rozmowa. Niezależnie od tego, na jakim etapie życia jesteście, powinnaś/eś podzielić się swoimi uczuciami z osobą, o której nie raz mówiłeś/aś, że darzysz ogromnym uczuciem.

Choć pierwsze przyznanie się do tego uczucia może być ciężkie, to poczujesz spadający kamień z serca, gdy zaczniecie rozmawiać.

Odczuwanie samotności w związku po 40

Nawet jeśli jesteśmy ze sobą już od wielu lat, i tak możemy odczuwać samotność w związku. Warto po prostu szczerze rozmawiać z partnerem. Komunikowanie o swoich potrzebach, uczuciach to jeden ze sposobów na uratowanie długoletniej relacji. Uzgodnijcie sposób spędzania czasu razem, a także tworzenie bezpiecznej przestrzeni na zacieśnianie wspólnej więzi.

O relacje należy regularnie dbać. Ważne jest, żeby pielęgnować bliskość, zaniechać rutynę, planować wspólne działania – to wszystko wzmocni waszą więź. Bez ciągłego zaangażowania obu stron, nawet najlepsza relacja może osłabnąć.

poczucie samotności

Jak radzić sobie z samotnością w związku?

Wiele par szuka możliwości rozwiązania kryzysu w swoim związku. Oczywiście pokonanie poczucia osamotnienia nie będzie skuteczne, jeśli nie będą angażować się obie strony. Poczucie pustki powinno być pokonywane przez obie połówki i obie powinny do tego dążyć.

Rozmowa jest lekarstwem na wszystkie problemy świata
W pierwszej kolejności powinniście przejść do zwykłej, szczerej rozmowy. Być może tylko jedna strona odczuwa samotność w związku, a druga strona nie zdaje sobie z tego powodu sprawy.

Pokaż swoją perspektywę – na czym polega związek, jak Ty go widzisz, jak widzi go Twój partner, a także jakie są Wasze oczekiwania względem siebie nawzajem. Możliwe, że takie głębsze rozmowy będziecie musieli przeprowadzać kilkukrotnie, ale może doprowadzić to do zdrowego związku, którym wcześniej byliście.

Wspólne spędzanie czasu zbliży bardziej niż magnes
Znajdź coś, co Cię interesuje lub poszukaj wydarzeń, szkoleń, kursów, które są w kręgu zainteresowań drugiej osoby. Być może wtedy poznacie się jeszcze lepiej, bo nie wiedzieliście czegoś o swojej połówce. Koniec końców ze spędzania czasu razem możecie wyciągnąć o wiele więcej, niż się spodziewacie.

Wspólni znajomi
Możliwe, że codzienna praca czy obowiązki domowe mogą doprowadzić do tego, że oddalicie się od siebie. Na pewno macie wspólnych znajomych, z którymi możecie umówić się na spotkanie. Wspólne spędzanie czasu z osobami, które znacie, może sprawić przyjemność, a to poprawić Waszą relację. Co ważne, tutaj również nie obędzie się bez szczerej rozmowy – w końcu to ona jest lekarstwem.

Zarezerwujcie dla siebie nawzajem czas
Ustalcie, że danego wieczora, dnia czy przez cały weekend spędzacie czas tylko we dwójkę. Umówcie się na randkę, na którą nie chodziliście już od wieków, pojedźcie na weekend w góry czy po prostu przejdźcie się na spacer.

Wspieranie partnera w jego pasjach
Dzięki zachęcaniu partnera do rozwijania osobistych zainteresowań i pasji możecie doprowadzić do wzajemnego szacunku oraz lepszego zrozumienia.

Przekonajcie się do terapii par czy małżeństw
Jeśli powyższe “domowe” sposoby na uniknięcie samotności w związku nie poskutkują, to bardzo możliwe, że potrzebujecie kogoś, kto pomoże Wam w poprawie Waszej relacji. Często umówienie się do psychologa powoduje dużo niepotrzebnego stresu, nieporozumień między połówkami, ale są to całkowicie zbędne emocje. Rozmowa z terapeutą jest krokiem w stronę profesjonalnego wsparcia, zrozumienia siebie i poprawy relacji, a nie powodem do wstydu czy obaw. Sprawdź listę Zaufanych Psychologów i umów się do jednego z nich!

poczucie osamotnienia

Jak wygląda terapia par i małżeństw?

Podczas spotkań, terapeuta stworzy dla Was bezpieczną przestrzeń do zrozumienia oraz przepracowania trudności, przez które czujecie samotność w związku. Dzięki osobie z zewnątrz możecie odnaleźć bezpośrednie powody powstałych uczuć, zrozumieć siebie nawzajem lepiej oraz nauczyć się odpowiednich sposobów komunikacji. Dzięki regularnym spotkaniom z terapeutą nauczycie się zapobiegać tworzeniu się nowych konfliktów i wzmocnicie swoją relację, aby była zdrowsza, silniejsza oraz bardziej satysfakcjonująca.

Krok w stronę terapii to nie tylko szansa na odzyskanie harmonii i bliskości, ale także możliwość osobistego rozwoju oraz lepszego zrozumienia samego siebie.

Jeśli znasz kogoś, kto odczuwa samotność w związku lub sam jesteś w takiej sytuacji – wiesz co robić. Nie pozwól, aby ta sytuacja ciągnęła się w nieskończoność i zaopiekuj się zdrowiem psychicznym!

Data aktualizacji wpisu - 25 stycznia, 2025
Przeczytaj również

Inne artykuły z naszej strony

Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne

Doświadczasz natrętnych myśli? Czujesz przymus wykonywania czynności natrętnych? Zastanawiasz się jak leczyć zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne? Jeżeli

Kłótnie w związku

Kłótnie w związku

Kłótnie w związku nie zdarzają się rzadko i zazwyczaj są kojarzone z negatywnym przeżyciem, Należy