DLA FIRM

REKLAMA

Zaufany psycholog logo

Kłótnie w związku

Kłótnie w związku nie zdarzają się rzadko i zazwyczaj są kojarzone z negatywnym przeżyciem, Należy się jednak zastanowić, co należy zrobić, aby ich unikać, czy są one niezbędne i czy prowadzą one do czegoś konkretnego. Kłótnie są praktycznie nieodłącznym elementem podczas trwania związku. Naturalną rzeczą jest to, że każdy ma swój sposób na rozwiązywane danych konfliktów, chociaż momentami jesteśmy święcie przekonani, że to nie w nas leży problem.
Kłótnie w związku

Ciągłe kłótnie w związku

Przeważnie podczas danej sytuacji należy się dobrze zastanowić, gdzie jest problem w porozumieniu się ze sobą oraz z jakiego powodu każda konfrontacja ma taki sam przebieg.

Najistotniejszym elementem w kłótni jest to, czy oby dwie strony wyciągają z jej jakiekolwiek wnioski oraz to, czy ich celem jest rozwiązanie konfliktu, czego skutkiem ma być chronienie związku przed kryzysem. Zasadniczo nie każde nieporozumienie powinno kończyć się konfliktem.

Jasne jest to, że każdy ma prawo posiadać inne zdanie na każdy temat, jednak związek nie powinien opierać się na ciągłym popadaniu w kłótnię, ponieważ w momencie, w którym danej osobie coś nie pasuje, musi ona przedstawić problem w taki sposób, aby druga osoba go zrozumiała, a nie tworzyć konflikt.

kłótnie w związku

Kłótnie w związku „o byle co”

W związku konflikty o przysłowiowe “byle co“ są dowodem tego, że zależy nam na drugiej osobie i się o nią martwimy, nie jest nam obojętna. Tego typu kłótnie nie są dowodem tego, że dany związek jest bez przyszłości.

Takie konflikty najczęściej są wywołane gorszym dniem, chwilowymi mocnymi emocjami, czy też problemami. W takim momencie najlepszym rozwiązaniem jest skupienie się na tym i rozmowa z drugą połówką na ten temat, ponieważ prawda jest taka, że zdecydowaną większość takich kłótni można rozwiązać za pomocą zwykłej, szczerej rozmowy.

Ciągłe konflikty w związku

Prawdą jest to, że nawet w potencjalnie najlepszym związku zdarzają się konflikty, jednak zależy to od tego, ile ich jest i jak są one poważne.

W momencie, w którym występują one z dużą częstotliwością, to należy zastanowić się, czy na pewno są one konieczne i czy nie ma czasem innego sposobu na rozwiązanie ich inaczej, a gdy nie wnoszą one absolutnie niczego, to trzeba pomyśleć, czy na pewno wszystkie moje zachowania są odpowiednie.

Jeśli wasza relacja opiera się w głównej mierze na konfliktach, to należy pomyśleć, czy aby na pewno ta relacja jest dla oby stron dobra, ponieważ ciągłe popadanie w konflikty osłabiają bliskość.

Niekiedy problemem ludzi będących w relacji jest to, że nieważne co by się działo, oni i tak muszą udowodnić swoją rację i zaspokoić własne potrzeby, jednak będąc w związku, ludzie muszą nauczyć się takich rzeczy.

kłótnie w związku

Jak sobie radzić w relacji gdy występują złości

W momencie, w którym dochodzi do kłótni największym problemem zazwyczaj, są nasze mocne i negatywne emocje, są to np. smutek, złość, irytacja, gniew, rozczarowanie.

Podczas kłótni musimy uważać, aby nie dać im się ponieść, ponieważ nigdy nie prowadzi to do czegoś dobrego, a kiedy emocję wezmą górę, możemy powiedzieć coś, co może skrzywdzić drugą osobę.

  1. Najczęstszym błędem podczas kłótni jest to, że za bardzo skupiamy się na wytykaniu błędów drugiej osobie i za bardzo patrzymy wyłącznie na nasze uczucia. Najlepszym rozwiązaniem jest w pierwszej kolejności zastanowić się, co chcemy powiedzieć, jakie są nasze przemyślenia na temat danej sytuacji, czy co czujemy. Musimy opisać to w najprostszy sposób, jaki jest tylko możliwy, aby nasza druga połówka to dokładnie zrozumiała. Ważne jest, aby skupić się na przekazaniu potrzebnej informacji, a nie na ataku drugiej strony.
  2. Następnym istotnym problemem jest to, że nie zawsze rozumiemy potrzeby naszej drugiej połówki, dlatego musimy zwrócić szczególną uwagę na to, co ona do nas mówi podczas chęci dojścia do porozumienia podczas nadmiernych kłótni. Czasami błaha różnica zdań jest w stanie urosnąć do rozmiarów ogromnego konfliktu. Do uniknięcia tego będzie potrzebna nauka dążenia do kompromisu.
  3. Kolejnym problemem jest zamykanie się na komunikaty, jakie daje nam druga osoba, bo jeśli naszym celem jest zażegnanie sporu, powinniśmy robić wszystko, aby dyskusja prowadziła do jego rozwiązania i wzajemnego wysłuchania. Jasne jest to, że nie zawsze nasza druga połówka będzie chętna do tego, ponieważ np. zacznie mówić ciszej. Jednak w momencie, w którym nasze emocje sięgają zenitu, warto wtedy przerwać kłótnię na jakiś czas i wrócić do niej np. jutro, kiedy dwie osoby zastanowią się nad tym, co mają do przekazania.
  4. Warto również zastanowić się nad tym, co chcemy osiągnąć daną dyskusją i o czym ona świadczy, ponieważ może nam to w bardzo prosty sposób pokazać, na czym tak naprawdę nam zależy.
  5. Istnieje możliwość, że to może być to, co zostało aktywowane poprzez “zapalnik“, który ma potencjał, aby być kulminacją wszelkich negatywnych emocji z różnych sytuacji, które miały miejsce w przeszłości, a nie koniecznie związanych z obecnie trwającą sytuacją. Często jest tak, że zaistniała sytuacja jest jednie kroplą w morzu, a nasze przeżyte sytuacje w przeszłości, problemy oraz obawy mogą grać tutaj pierwsze skrzypce. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest okazanie empatii, wyczuciem oraz umiejętnością autorefleksji.
  6. Ostatnią, jednak nie mniej ważną rzeczą jest, wyciągnięcie wniosków i przemyślenie sytuacji, w jaki sposób można poprawić relację i rozwiązać problemy. Niekiedy należy zdać sobie sprawę z tego, że trzeba zastosować poważne kroki i np. wybrać się do psychologa. Jako ostateczność można stwierdzić, że najprościej w świcie zbyt mocno się różnimy, nie dogadujemy się nawzajem i wynikiem tego należy zadecydować o zakończeniu związku, co czasami może przynieść pozytywne efekty dla obu stron.

Kłótnie w związku czyli jak rozmawiać z mężczyzna

Jeśli mamy na celu rozwiązanie problemu, to najlepszym sposobem jest komunikowanie się z mężczyzną rzeczowo i zwięźle, taki zabieg będzie o wiele korzystniejszy dla obu stron, niż kilkugodzinny wywód, który łączy się dodatkowo z wytykaniem błędów, w takiej sytuacji możemy być wręcz pewni, że nie wytrzyma on nawet do połowy tej wypowiedzi.

  1. Trzeba wiedzieć o tym, że mężczyzna wie tyle, ile zostanie mu powiedziane, liczenie na to, że się czegoś domyśli, jest gubiące.
  2. Należy przemyśleć cel naszej wypowiedzi, czyli to, jakie chcemy osiągnąć zmiany w zachowaniu mężczyzny.
  3. Podczas mówienia o konkretach, warto przetoczyć jakąś konkretną sytuację i konkretne zachowanie.
  4. Nie należy zapominać o swoich uczuciach i emocjach, one są równie ważne i trzeba o nich mówić.
  5. Jeśli chcemy przekazać wiele rzeczy, o które chcemy się przyczepić, to najlepszym rozwiązaniem będzie powiedzenie w pierwszej kolejności o kilku najważniejszych, a dopiero później kilku następnych razem.
  6. Statystyka mówi nam o tym, że mężczyzna jest w stanie przyjąć nie więcej niż 3 zarzuty podczas trwania jednej rozmowy. Jeżeli mężczyzna otrzyma długą listę zarzutów na raz, to po pierwsze poczuje się zaatakowany, a po drugie nie będziemy w stanie osiągnąć naszego zamierzonego celu.
  7. Istotną rzeczą jest to, żeby nie działać pod wpływem emocji, przykładem może być jakieś zachowanie, które nas zrani, w takiej sytuacji należy przemyśleć i odczekać jakiś czas, a dopiero później w spokojnej atmosferze omówić problem, służy to zapobiegnięciu różnym niepotrzebnym słowom i zachowaniom, których lepiej jest unikać.
  8. Odpowiednim rozwiązaniem konfliktu może być również podanie propozycji rozwiązania go, w takiej sytuacji może to znacznie pomóc w dowiedzeniu się, jakich zachowań oczekuje nasza druga połówka.

Kłótnie o pieniądze w związku

W większości przypadków problemem nie jest przetrwanie od pierwszego do pierwszego, nie mniej jednak to też może być powodem kłótni w związku, ale również należy brać pod uwagę sytuacje, w której jeden z partnerów zakupił coś, bez wiedzy drugiego, lub kupiła coś, co partner potraktuje za rzecz niepotrzebną, a czasami nawet na to, co jest jej potrzebne w danym momencie.

Tak naprawdę nie zawsze tak musi być, momentami nawet nie pomyślimy, że kupiona rzecz przez drugą osobę była jej marzeniem, albo spełnieniem jednego z jej celów, w większości przypadków od razu zastanawiamy się, dlaczego wydała na to pieniądze.

Pomimo wszystko nie powinniśmy się tym przejmować, ponieważ egoizm należy do naszych ludzkich mechanizmów.

Ten problem głównie pojawia się w parach, które posiadają wspólne konto bankowe. Jeżeli powodem większości kłótni są pieniądze na wspólnym koncie, to należy się zastanowić, czy aby na pewno jest to dobre rozwiązanie dla obydwu.

To rozwiązanie jest dla osób, które w większości przypadków tolerują wydatki drugiej osoby albo kiedy chcecie oszczędzać pieniądze na wspólnym koncie.

W pozostałych przypadkach należy znaleźć inne rozwiązanie tego problemu i nie zwracać uwagi na to, że posiadanie oddzielnych kont jest nieromantyczne i przez to będziecie sobie nawzajem mniej ufali, nie należy zwracać na to uwagi, ponieważ każde rozwiązanie problemu ma być dla was obojgu dobre i dla waszej relacji.

kłótnie w związku

Kłótnie w związku o rodziców

Jeżeli chodzi o ten temat, to przyczyny konfliktów mogą być najróżniejsze, bo prostymi przykładami kłótni tutaj może być chęć pojechania na święta do swojego domu rodzinnego, bo oczywiste jest to, że dla obojga jest to ważne wydarzenie.

Kiedy takie kłótnie mają miejsce, najlepszym rozwiązaniem jest pójście na kompromis i ustalenie jednej wersji, przykładem może być, że w najbliższe święta pojedziemy do Ciebie, a w kolejne do mnie, a za rok odwracamy kolejność.

Kolejnym powodem kłótni może być równie dobrze postrzeganie i wytykanie drugiej osobie, że jest “mamin synkiem“, powodem tego zazwyczaj jest to, że najprościej w świecie ta druga osoba boi się odrzucenia z powodu spędzania zbyt dużej ilości czasu ze swoimi rodzicami i posiadania z nimi dobrych relacji, ta druga strona może tego się właśnie obawiać.

Jednak w niektórych momentach naprawdę warto zastanowić się, czy w pewnym momencie, jeżeli chodzi o relację z naszymi rodzicami, nie przesadzamy.

Jeżeli chodzi jednak o ten temat, jest to jednak sprawa indywidualna, ponieważ w większości przypadków chodzi tutaj o naprawdę różne sytuacje i zachowania.

Data aktualizacji wpisu - 12 października, 2024
Przeczytaj również

Inne artykuły z naszej strony

Labilność emocjonalna

Labilność emocjonalna

Nagłe przechodzenie z jednego nastroju do drugiego czy nagłe wybuchy gniewu, płaczu, nadmierna wrażliwość czy