Spis treści
- Co to jest depresja (definicja) i jej objawy
- Skutki nieleczonej depresji
- Na czym polega depresja
- Podstawowe objawy nieleczonej depresji
- Silna depresja – objawy fizyczne
- Depresja – przejawy neurologiczne
- Depresja lękowa – objawy
- Depresja dwubiegunowa – objawy
- Somatyczne objawy depresji
- Depresja oddechowa – objawy
- Depresja kliniczna – objawy
- Depresja sezonowa – objawy
- Depresja ukryta – objawy
- Depresja nerwicowa – objawy
Co to jest depresja (definicja) i jej objawy
Depresja jest chorobą śmiertelną. Należy ona również do zaburzeń emocjonalnych, które charakteryzuje się obniżonym poczuciem własnej wartości, a do tego obniżeniem nastroju oraz samopoczucia. Osoba chora na depresję może odczuwać smutek, przygnębienie, jak i również może przestać cieszyć się z dotychczasowych zainteresowań, które wcześniej sprawiały jej radość. Osoba będąca chora na depresję patrzy na świat bardzo pesymistycznie i bez radości. Zaczynają pojawiać się problemy ze snem lub z samym wstawaniem z łóżka. Istnieje również możliwość wystąpienia nadmiernego objadania się, jak i również brak apetytu.
Skutki nieleczonej depresji
Nie należy bagatelizować depresji, ponieważ nieleczona stanowi poważne zagrożenie dla chorej osoby. Do czego jest w stanie doprowadzić nieleczona depresja? Nie wie wszystkich, jednak w większości przypadków skutkami nieleczonej depresji mogą być, chociażby utrwalone zaburzenia seksualne oraz zmiany osobowościowe. Depresja ma tendencję do obawiania się jako zaburzenia nastrojowe w trakcie dnia, które nie są zależne od okoliczności.
Nieleczona depresja jest również podstawą do powstania innych chorób, ponieważ przez nieleczenie depresji, osoba chora jest potencjalnie bardziej narażona na inne choroby. Przez depresję wiele osób chorujących nie idzie na wizytę do lekarza i lekceważy możliwość zarażenia się innymi chorobami, takimi jak chociażby wirus HIV, nowotwór, cukrzyca, choroby serca (badania wskazują na to, że nieleczona depresja jest w stanie zwiększyć ryzyko zawału albo udaru).
Na czym polega depresja
Depresja zazwyczaj przejawia się jako apatia, odczuwanie zmęczenia, poczucie wewnętrznej pustki, wyraźnym zaburzeniem nastroju, poczuciem smutku, rozdrażnieniem oraz niemożnością wykonywania czynności, które wcześniej dawały danej osobie poczucie szczęścia. Depresja wiąże się również z nagłym wzrostem lub spadkiem masy ciała, nieuzasadnionymi lękami, czy też poczuciem, że życie jest pozbawione sensu.
Podstawowe objawy nieleczonej depresji
Do głównych przejawów depresyjnych zaliczamy zaburzenia koncentracji, brak snu, energii, zaburzenia łaknienia, brak zainteresowania pracą, szkołą czy też pasjami, pogorszona pamięć. Osoba dotknięta depresją, w większości przypadków izoluje się od innych osób, a także społeczeństwa. Jednymi z objawów depresji są również spadki poczucia własnej wartości, częste pesymistyczne myśli, brak wiary w siebie czy również nieuzasadnione poczucie winy, jak i myśli samobójcze. W trakcie depresji osoba chora może również odczuwać apatię, nadmierne pobudzenie, gwałtowny wzrost lub spadek masy ciała, rozdrażnienie, wrogość, narastające poczucie lęków czy też skłonności do negowania własnych osiągnięć.
Silna depresja – objawy fizyczne
Objawy fizyczne depresji w większości przypadków są połączone z objawami psychicznymi. Konkretnie mowa jest o bólach głowy, kończyn, szyi, stawów, również o spadku apetytu, nudnościach, problemach z trawieniem, wymiotach, zmniejszonej tolerancji na ból, nieregularnym wypróżnianiu czy też ciągłym poczuciu zmęczenia.
Depresja – przejawy neurologiczne
Do objawów neurologicznych, które przydarzają się najczęściej, możemy zaliczyć płaczliwość, kłótnie, pobudzenie, izolacja od społeczeństwa, brak apetytu, brak satysfakcji z czegokolwiek, lękliwość, obsesyjne myślenie, czy też nieadekwatna do rzeczywistości interpretacja wydarzeń, myśli samobójcze, trudności w podejmowaniu decyzji, zaburzenia snu, częste odnoszenie się do przeszłości.
Depresja lękowa – objawy
Depresja lękowa jest szczególnym rodzajem depresji, ponieważ dominuje w niej przeżywanie stanów lękowych w wymiarze psychicznym, somatycznym i behawioralnym. Takie osoby odczuwają częsty niepokój, ciągłe obawy, silny lęk i zamartwianie się. Lęk może być tak silny, że przez niego osoby chore mogą zacząć się wycofywać ze społeczeństwa, życia zawodowego oraz towarzyskiego. Pojawiają się również u nich urojenia, myśli samobójcze, niepokój manipulacyjny i ruchowy, bezsenność, niemożność usiedzenia w jednym miejscu oraz silne pobudzenie emocjonalne.
Depresja dwubiegunowa – objawy
Podczas doświadczania depresji dwubiegunowej występują okresy manii i hipomanii oraz depresji. Ten rodzaj depresji charakteryzuje się dwufazowością, czyli naprzemiennym występowaniu depresji, manii oraz hipomanii.
Osoba cierpiąca na depresję dwubiegunową przejawia tendencję do bycia agresywnym, ruchliwym oraz głośnym. Taka osoba nierzadko wpada w przygnębienie lub manię i jednocześnie będąc energicznym i podekscytowanym. Podczas doświadczania depresji dwubiegunowej jesteśmy w stanie wyróżnić zaburzenia takie jak zaburzenie apetytu, senności, gadatliwości, brak motywacji do działania, przyśpieszony tok myślenia, rozpierająca energia oraz stany lękowe.
Somatyczne objawy depresji
Somatyczne objawy depresji często rozpoznawane są poprzez bóle głowy, brzucha, karku, nieprawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego, zaburzenia seksualne, spadek apetytu, zaburzenia cyklu miesiączkowego, brak snu.
Depresja oddechowa – objawy
Jest to jeden z groźniejszych typów depresji, ponieważ może on doprowadzić do niedotlenienia organizmu, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia, a w najgorszym wypadku jest w stanie doprowadzić nawet do śmierci.
Najczęściej występującymi objawami depresji oddechowej są zwolnienie oddychania, bądź przyspieszony oddech oraz uczucie duszności, co może przyczynić się do hiperwentylacji, zaburzenia równowagi, omdlenia, zawrotu głowy, kołatania serca, sinicy warg lub języka.
Depresja kliniczna – objawy
Oznaki depresji klinicznej są ciężkie do rozpoznania, jednak najczęściej przejawia się pod postacią psychonerwicowych problemów emocjonalnych. Depresja kliniczna jest chorobą psychiczną, która ma znaczący wpływ na nastrój, podejmowanie działań, myśli, tryb życia i odczucia.
Depresja sezonowa – objawy
Nie zawsze jesteśmy w stanie dostrzec gołym okiem objawów depresji sezonowej. Często rozpoczyna się ona od przewlekłego zmęczenia i niechęci do działania. Dopiero z upływem czasu daje znaki takie jak smutek i obniżony nastrój.
Do klasycznych objawów możemy zaliczyć smutek, zaburzenia snu (sen skrócony, przerywany lub nieadekwatnie do zmęczenia dnia wydłużony), problemy z koncentracją, zapamiętywaniem spowolnienie ruchowe, niechęć do rozmów z bliskimi czy też wycofanie się od kontaktów z innymi ludźmi.
Wyłaniają się również oznaki somatyczne np. ból kręgosłupa, głowy, suchość śluzówek, zaburzenia jelitowe, wzrost lub brak apetytu.
Depresja ukryta – objawy
Depresja maskowana jest niecodziennym rodzajem zaburzeń depresyjnych, ponieważ ma on stosunkowo mało charakterystycznych objawów dla depresji. Ten rodzaj depresji ukrywa się za obawami innych chorób. Przykładami mogą być przewlekłe bóle, lęki, natręctwa, zaburzenia odżywiania, wymioty, zawroty głowy, różnego rodzaju mrowienia w różnych częściach ciała, fobie, problemy z układem krążenia, skłonności do różnych używek, zaparcia.
W tym rodzaju depresji dominuje również intelektualizowanie i analizowanie danych wszelkich sytuacji, brak akceptowania i wyrażania trudnych emocji. Ciągłe kontrolowanie rzeczywistości oraz nadopiekuńczość utrudniają budowanie zdrowych relacji intymnych.
Depresja nerwicowa – objawy
Depresja nerwicowa klasyfikowana jest jako zaburzenie afektywne, co oznacza, że odpowiada za zaburzenia powiązane z nastrojem. Głównymi objawami tej choroby są obniżenie nastroju lub jego spadek, obniżona samoocena, zmęczenie, spadek energii oraz problemy ze snem.
Innymi cechami charakterystycznymi dla depresji nerwicowej są niskie poczucie własnej wartości, niezadowolenie z życia, ciągłe zamartwianie się, problemy z koncentracją, rozdrażnienie, utrata zainteresowań, niska samoocena, napięcie w ciele, poczucie winy, spadek motywacji i płaczliwość.