Spis treści
Psycholog – kim jest i czym się zajmuje?
Zacznijmy od tego, kim jest psycholog i czym zajmuje się na co dzień.
Tytuł psychologa otrzymuje się po ukończeniu studiów, szkoleń, a także po uzyskaniu specjalizacji w wybranych kierunkach. Psycholog kliniczny dzieci, młodzieży i dorosłego zajmuje się przede wszystkim psychopatologią i zaburzeniami zdrowia psychicznego. Całe badanie psychologiczne jest przeprowadzane na podstawie rozmów, wywiadów psychologicznych, testów i kwestionariuszy psychologicznych (m.in. badanie inteligencji, osobowości czy funkcji poznawczych). Przeprowadzając diagnozę psychologiczną, specjalista rozpoznaje problemy swojego pacjenta, analizuje uwarunkowania biologiczno-psychospołeczne, a także może stwierdzić, że oprócz prowadzenia psychoterapii (którą sam może prowadzić po ukończeniu odpowiedniej specjalizacji) może być potrzebne leczenie farmakologiczne dla zwiększenia efektywności leczenia. Nie jest on jednak upoważniony do wypisywania recept czy wystawiania zwolnień.
Do psychologa powinno się udać z bieżącymi problemami natury psychicznej, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Może on również być tym specjalistą, który odpowie Ci na pytanie, do którego specjalisty powinieneś się udać – psychiatry, psychologa czy psychoterapeuty.
Kim jest psychiatra?
Jest to specjalista, który ukończył 6-cio letnie studia medyczne oraz specjalizację z psychiatrii. Jako jedyny z całej trójki ma uprawnienia do wystawiania recept. Jeśli występują u Ciebie objawy o podłożu psychicznym, psychiatra jest lekarzem, do którego powinieneś się zgłosić.
Kim jest psycholog psychoterapeuta?
Specjalista, którynie musiał ukończyć studiów wyższych, ale posiada zezwolenie na świadczenie usług terapeutycznych. Odbył on również odpowiednią liczbę godzin praktyk i terapię własną (czyli terapię, w której musi przepracować swoje emocje oraz osobiste trudności). Głównym celem psychoterapeutów jest długofalowa współpraca ze swoimi Pacjentami, a nie pojedyncze spotkania terapeutyczne.
Czym się różni psycholog od psychiatry?
Ważne jest, aby podkreślić, że zarówno psycholog, jak i psychiatra zajmują się opieką nad pacjentami. Znając jednak podstawowe informacje na temat psychologów oraz psychiatrów można łatwo określić różnice między nimi:
- wykształcenie – psycholog ukończył 5-cio letnie studia magisterskie oraz specjalizację w wybranym kierunku, a psychiatra 6-cio letnie studia wyższe na kierunku medycznym i specjalizację z psychiatrii;
- kompetencje psychologa i lekarza psychiatry – psycholog opracowuje diagnozę psychologiczną, opiniuje oraz świadczy usługi pomocy psychologicznej m.in. na podstawie wywiadu psychologicznego, a psychiatra zajmuje się leczeniem chorób, diagnozą chorób i zaburzeń psychicznych oraz decyduje, czy osoba chora powinna podjąć się leczenia farmakologicznego;
- uprawnienia – tylko psychiatra może wystawiać zwolnienia oraz wypisywać recepty, kierować do szpitala psychiatrycznego oraz oddziałów odwykowych.
Czym się różni psycholog od psychoterapeuty?
Pomimo tego, że wiele ich łączy, to między tymi specjalizacjami istnieją pewne różnice. Są to:
- sposób pomocy – psycholog wspiera w kryzysie i udziela doraźnej pomocy psychologicznej, a psychoterapeuta pracuje długofalowo, dzięki czemu pozwala lepiej zrozumieć siebie, a także pomaga zidentyfikować negatywnie oddziałujące mechanizmy;
- psychoterapię może prowadzić tylko psychoterapeuta;
- wykształcenie – psychoterapeuta musi mieć dodatkowe szkolenia odbyte w placówce rekomendowanej przez organizacje skupiające ekspertów zdrowia psychicznego.
To psycholog pomoże, jeśli dotykają Cię toksyczne relacje lub inne jednorazowe problemy. Psychoterapeuci natomiast skupiają się na relacji terapeutycznej, która często jest uznawana za leczniczą.
Całkowicie inne uprawnienia ma psychiatra – w przeciwieństwie do niego żaden z wcześniej wymienionych nie może wystawić recepty ani zwolnienia lekarskiego.
Z czym udać się do psychiatry?
Do leczniczego zakresu psychiatrii zalicza się:
- depresja (wszelkiego rodzaju),
- uzależnienia,
- zaburzenia nerwicowe,
- zaburzenia odżywiania,
- choroba afektywna dwubiegunowa,
- schizofrenia,
- poważna choroba psychiczna,
- zaburzenia urojeniowe.
Jeśli wciąż masz trudności, do jakiego specjalisty zgłosić się po pomoc psychologiczną, zgłoś się do psychologa. On wybierze dla Ciebie odpowiednie leczenie lub wyśle Cię do takiego specjalisty, który odpowiednio zajmie się Twoim zdrowiem psychicznym.