Spis treści
Z czym iść do psychologa?
Jest wiele sygnałów, które mogą sugerować, że powinieneś udać się do psychologa. Wśród nich są:
- zaburzenie psychiczne/objawy na tle psychicznym – w przypadku objawów, które są związane z Twoim stanem zdrowia (np. jeśli choroba somatyczna powoduje stany depresyjne),
- trudne sytuacje – kiedy przeżywasz trudny okres wywołany jakimś zdarzeniem, np. rozwód, śmierć bliskiej osoby, utrata pracy, brak zrozumienia w związku; jeśli tylko masz trudności z jakimkolwiek aspektem, to może być to sygnałem ostrzegawczym, aby udać się do psychologa. Nie ma czegoś takiego jak “niewystarczająco poważny problem” – każdy odczuwa swoje problemy w inny sposób, a jeśli nie jesteś w stanie rozwiązać samodzielnie tych aspektów, to terapia psychologiczna może Ci z tym pomóc,
- długotrwałe lub powtarzające się problemy – jeśli pojawia się u Ciebie stały problem, który nie pozwala na prowadzenie satysfakcjonującego życia, np. niska samoocena, która utrudnia prowadzenie zadowalających relacji międzyludzkich,
- chęć samorozwoju – dzięki psychologowi możesz dotrzeć do pogłębionego zrozumienia siebie, dzięki czemu lepiej zrozumiesz siebie, swój potencjał, a także lepiej zrealizujesz swój plan na rozwój,
- problem psychiczny czy emocjonalny – może być to np. trening zastępowania agresji, labilność emocjonalna, niska asertywność itd.
Jeśli jest Ci potrzebna pomoc psychologa, umów się do jednego z Zaufanych Psychologów dostępnych na naszym portalu. Zazwyczaj standardowe pytania podczas zbierania wywiadu psychologicznego dotyczą informacji biograficznych, związanych z wiekiem czy sytuacją życiową. Mogą pojawiać się również pytania o dzieciństwo, relacje rodzinne, występowanie sposobów okazywania bliskości i rozwiązywania konfliktów czy wymiana zdań o ewentualnych doświadczeń przemocy w zależności od tego, jakich doświadczasz objawów.
Pierwsza konsultacja psychologiczna to zbieranie wywiadu i na jego podstawie zostaje postawiona diagnoza. To dzięki niej wspólnie wybierzecie metodę pracy z problemem oraz docelowe efekty tej pracy.
Kiedy iść do psychologa z dzieckiem lub nastolatkiem?
Psycholog dziecięcy może pomóc w wielu aspektach, które utrudniają codzienne funkcjonowanie pociech. Do najczęściej powtarzających się powodów udania się do psychologa z dzieckiem są:
- zaburzenia w rozwoju – nadmierne napięcie, nadwrażliwość, niewrażliwość, zaburzony rozwój mowy, nierozwinięta motoryka duża lub mała,
- problemy z emocjami – silne fobie, lęki, wybuchy złości,
- problemy społeczne – niechęć do nawiązywania kontaktów z innymi,
- objawy psychosomatyczne – objawy takie jak bóle głowy, problemy z apetytem mogą mieć podłoże psychologiczne,
- trudna lub stresująca sytuacja w rodzinie – śmierć bliskich, rozwód rodziców, a nawet pojawienie się rodzeństwa.
Porada psychologiczna w przypadku dzieci czy nastolatków może być zbawienna w problemach pociech. Zdrowa psychika to podstawa do prawidłowego rozwoju psychicznego i fizycznego.
Kiedy iść do psychologa?
Dużo osób odkłada pójście do psychologa, ciągle tłumacząc się błahym “nie ma jeszcze tak źle” czy też “jeszcze sobie radzę”. Niestety często powtarzanie sobie tych frazesów i odsuwanie na dalszy plan profesjonalnej pomocy psychologa może doprowadzić do tego, że problem będzie narastać, a wyjście z niego będzie z dnia na dzień coraz trudniejsze.
Po porady psychologa powinno udać się, gdy długo dotyka Cię uczucie smutku czy pustki, nawet jeśli podejmujesz próby radzenia sobie z nimi. Do konsultacji psychologicznych powinny przekonać Cię również trudności w funkcjonowaniu w codziennym życiu (trudności z koncentracją, podejmowaniem decyzji, senność).
Przewlekłe napięcie, stres, niepokój, trudności w nawiązywaniu relacji czy w najgorszych przypadkach myśli samobójcze są kolejnymi z powodów, przez które powinieneś udać się do specjalisty, aby zadbać o swoje zdrowie psychiczne.
Często z problemami emocjonalnymi czy psychicznymi wiąże się również nadużywanie substancji psychoaktywnych (alkohol, narkotyki itd.) w celu redukcji stresu czy problemów. Nie jest to jednak odpowiedni sposób na wyjście z problemów.
Czego obawiamy się przed wizytą u psychologa?
Często problem może być tematem wstydliwym, tym bardziej, jeśli jest związany z naszą seksualnością. Niekiedy nie ma jednak lepszego wyboru, niż udać się do seksuologa, który wesprze Cię swoją wiedzą oraz doświadczeniem nabytym przez lata praktyki.
Wiele osób obawia się też, że każdy dowie się o ich wizycie u specjalisty. Jednak warto pamiętać, że zgodnie z polskim prawem specjalista musi przestrzegać tajemnicy zawodowej i nie może nikomu powiedzieć ani o Twojej wizycie, ani o Twoich problemach, które skłoniły Cię do wizyty.
W naszym społeczeństwie często zapomina się o emocjach i o tym, co może wewnętrznie doświadczać każdy z nas, przez co boimy się o nich mówić. Dzięki terapii nabywamy umiejętności rozmawiania o emocjach i uczymy się na temat podstawowych mechanizmów naszej psychiki.
Jednym z głównych zadań psychologa jest zapewnienie komfortu w czasie konsultacji psychologicznej, dzięki czemu łatwiej będzie Ci poradzić sobie z własnymi trudnościami. Powinieneś również określić swoje oczekiwania wobec kontaktu z psychologiem.