DOŁĄCZ DO PORTALU

Objawy depresji u nastolatków

W okresie dojrzewania młody człowiek inaczej radzi sobie z emocjami niż osoby dorosłe, dlatego depresja u nastolatków to bardzo ważny temat. Ważne jest, aby szerzyć świadomość tego, jak wielką siłę ma wsparcie młodych ludzi, jak istotna jest terapia, a także jakie konsekwencje mogą mieć nieleczone objawy depresji, które może pogłębiać brak zainteresowania ze strony najbliższych osób.

Objawy depresji u dzieci i młodzieży są bardzo podobne do objawów u osób dorosłych. Należy jednak pamiętać, że młodzi ludzie często nie rozumieją, co dzieje się w ich głowie, wstydzą się prosić o pomoc lub mówić o swoich uczuciach.
Objawy depresji u nastolatków

Płacz bez powodu u nastolatków

Przyczyny depresji u dzieci i młodzieży bywają różne, tak samo jak objawy. Rodzice, którzy przychodzą z dziećmi i nastolatkami do gabinetu, często zgłaszają, że ich dziecko płacze bez powodu. Warto jednak pamiętać, że każda emocja ma swoją przyczynę. Młodzi ludzie nie zawsze jeszcze rozumieją swoje emocje, dlatego trudno jest im stwierdzić, z jakiego powodu pojawił się płacz.

Wsparcie rodziców lub opiekunów jest w takich sytuacjach bardzo ważne. Może ono polegać na tłumaczeniu emocji bez oceniania, zapewnieniu odpowiedniej pomocy specjalisty oraz wsparciu w odnalezieniu się w nowej sytuacji.

Depresja u dzieci i młodzieży – objawy

Depresja coraz częściej dotyka dzieci i młodzież, a jej objawy bywają trudne do rozpoznania, ponieważ mogą być mylone ze zmęczeniem lub nastoletnim buntem. Dzieci i młodzież cierpiący na depresję często doświadczają zaburzeń nastroju, obniżonego poczucia własnej wartości i wycofania z życia społecznego. Czasem, aby radzić sobie z cierpieniem, młodzi ludzie sięgają po substancje psychoaktywne lub nadużywają alkoholu, a w niektórych przypadkach mogą pojawić się myśli samobójcze lub próby samobójcze.

Warto zwrócić uwagę na różne objawy. Najczęściej pojawiają się:

  • Zaburzenia snu lub nadmierna senność,
  • Zaburzenia łaknienia i zaburzenia apetytu,
  • Utrata zainteresowań, które wcześniej sprawiały przyjemność,
  • Zażywanie substancji psychoaktywnych

Jak leczyć depresje u nastolatków?

Aby rozpoznać depresję u nastolatka, należy skonsultować się ze specjalistą. Zwykle pierwszym krokiem jest konsultacja z psychologiem szkolnym lub pedagogiem. Następnie warto umówić się na wizytę u psychologa lub terapeuty, który dokona wstępnej diagnozy. Jeśli podejrzenie depresji zostanie potwierdzone, wskazana jest konsultacja z psychiatrą. Leczenie depresji u młodzieży jest tak samo istotne jak leczenie jej u dorosłych czy dzieci.

W leczeniu depresji u młodzieży kluczową rolę odgrywa terapia, czasem wspomagana leczeniem farmakologicznym. Leki nie zawsze są konieczne, a decyzję o ich włączeniu podejmuje specjalista. W wyjątkowo trudnych przypadkach, kiedy istnieje ryzyko samobójstwa, może być konieczne skierowanie dziecka na odpowiedni oddział w szpitalu psychiatrycznym.

Wsparcia psychologicznego mogą także potrzebować rodzice lub opiekunowie dziecka cierpiącego na depresję.

Depresja u nastolatków – przyczyny

Przyczyn depresji u młodzieży może być wiele. Ryzyko wystąpienia depresji u młodych ludzi jest coraz większe. Depresje rozpoznaje się u 2% dzieci oraz 8% nastolatków. Jednak szacuje się , że może na nią cierpieć nawet 20% osób przed ukończeniem 18 roku życia.

Do czynników ryzyka zalicza się:

  • Czynniki genetyczne:
    • Ryzyko depresji może być dziedziczne. Jeśli w rodzinie występowały przypadki zaburzeń depresyjnych ze strony rodziców lub innych zaburzeń nastroju, istnieje większe prawdopodobieństwo, że młoda osoba będzie bardziej podatna na zachorowanie na depresję.
  • Problemy rodzinne:
    •  Relacje w rodzinie mają ogromny wpływ na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Brak wsparcia ze strony rodziców, napięcia rodzinne, nadmierne oczekiwania lub brak zainteresowania ze strony opiekunów mogą prowadzić do wycofania się i problemów emocjonalnych.   
  • Presja osiągnięć i wymagania szkolne
    • Wysokie oczekiwania ze strony szkoły, rodziców lub własne ambicje mogą wywołać stres, odczuwanie stałego napięcia w szkole negatywnie wpływa na poczucie własnej wartości i może sprzyjać zaburzeniom nastroju.
  • Niska samoocena i zaburzenia lękowe
    • Zły obraz samego siebie, długotrwały i chroniczny stres wpływa na mocne obniżenie nastroju co w konsekwencji może prowadzić do rozwoju depresji.
  • Wycofanie społeczne
    •  Trudności w nawiązywaniu lub utrzymywaniu relacji rówieśniczych mogą prowadzić do poczucia osamotnienia i wyobcowania, a to wpływa na samopoczucie młodego człowieka.
  • Śmierć jednego z członków rodziny lub innej bliskiej osoby i duże zmiany w życiu
    •  Przeżycie traumatycznego wydarzenia, takiego jak śmierć bliskiej osoby, rozwód rodziców, przeprowadzka czy też problemy w relacjach rówieśniczych, może znacząco wpłynąć na zdrowie psychiczne młodej osoby i zwiększyć ryzyko depresji.

Terapia dla nastolatków z depresją

W leczeniu depresji u nastolatków kluczowe jest zastosowanie odpowiedniej terapii. Rozmowy z psychologiem lub terapeutą pozwalają na zrozumienie swoich emocji i przepracowanie ich, a także przyczyny obniżonego nastroju.

Ważnym elementem jest także rozwinięcie nowych strategii radzenia sobie z trudnościami. Leczenie depresji u młodzieży obejmuje różne podejścia, w tym psychoterapię indywidualną, terapię grupową, a czasem także wsparcie farmakologiczne, jeśli depresja jest zaawansowana. Dzięki odpowiednio dobranej terapii można skutecznie zmniejszyć odczuwanie objawów depresji i poprawić jakość życia młodej osoby.

Gdzie zgłosić się po pomoc?

Jeśli obserwujesz u swojego dziecka objawy depresji, zgłoś się do specjalisty – psychologa, terapeuty lub psychiatry dziecięcego. Wczesna diagnoza i odpowiednia terapia mogą zapobiec pogłębianiu się zaburzeń depresyjnych oraz poprawić jakość życia młodej osoby i jej bliskich.

Data aktualizacji wpisu - 14 grudnia, 2024
Przeczytaj również

Inne artykuły z naszej strony

Adaptacja w żłobku

Adaptacja w żłobku

Adaptacja w żłobku to ważny moment w życiu dziecka i jego rodziców. Przejście malucha z

Kompulsywne objadanie się

Nieskończona oferta żywności, dostępna dosłownie na wyciągnięcie ręki, sprawia, że jedzenie często staje się naszym

Depresja lekooporna

Depresja lekooporna

Depresja jest najczęściej diagnozowanym zaburzeniem psychicznym, na które cierpi ponad 280 milionów osób na całym