DLA FIRM

REKLAMA

Zaufany psycholog logo

Typowe zachowanie narkomana

Uzależnienie od narkotyków to nie tylko problem zdrowotny, ale też społeczny, który wpływa na życie samego uzależnionego, jak i jego otoczenia. Często osoba z problemem narkotykowym, mimo widocznych oznak, potrafi skutecznie ukrywać swój nałóg. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wygląda typowe zachowanie narkomana? Jak rozpoznać, że ktoś z Twojego otoczenia zmaga się z nałogiem?

Poznaj typowe zachowanie narkomana oraz jego psychiczne i fizyczne symptomy. Dowiedz się, jak terapia może pomóc w wyjściu z nałogu.
Typowe zachowanie narkomana

Kim jest narkoman?

To osoba, która straciła kontrolę nad zażywaniem substancji psychoaktywnych. Wbrew stereotypom, nie zawsze są to ludzie z marginesu społecznego. Uzależnienie od narkotyków może dotknąć każdego – od nastolatków, przez pracowników biurowych, po osoby starsze. Narkoman w pierwszych fazach uzależnienia może wydawać się normalnym człowiekiem, który dobrze radzi sobie w życiu. Z czasem jednak narkotyki przejmują kontrolę nad wszystkim.

Co to jest narkomania?

Narkomania to poważna choroba i źródło problemów zdrowotnych. Narkotyki wpływają na życie osób uzależnionych i ich rodzin. Uzależnienie od substancji psychoaktywnych może prowadzić do wyniszczenia organizmu i negatywnych skutków zdrowotnych. Typowe zachowania narkomana mogą obejmować zaniedbany wygląd, niewłaściwy ubiór, bladość skóry czy nagły spadek lub wzrost wagi.

Uzależnienie od substancji psychoaktywnych może przebiegać przez cztery fazy: atrakcyjność narkotyku, uzależnienie psychiczne, uzależnienie fizyczne oraz degradacja. Każda faza może mieć inne objawy i symptomy związane z używaniem narkotyków, ale wszystkie mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych i społecznych.

Jak wygląda narkoman na głodzie?

Głód narkotykowy to stan, w którym narkoman nie ma dostępu do narkotyków. To moment, gdy organizm zaczyna domagać się kolejnej dawki. Jak wtedy wygląda osoba uzależniona?

Objawy narkomanii i głodu narkotykowego:

  • uczucie niepokoju i drażliwość,
  • dreszcze całego ciała,
  • bóle mięśni, głowy, żołądka,
  • bóle w klatce piersiowej i problemy z oddychaniem,
  • nudności, wymioty, biegunka,
  • problemy z koncentracją, mówieniem i koordynacją ruchową.
objawy uzależnienia od narkotyków

Psychika narkomana

Zażywanie narkotyków wpływa na psychikę w sposób trudny do przewidzenia. Z biegiem czasu narkoman traci umiejętność zdrowego myślenia i podejmowania racjonalnych decyzji. Wszystkie myśli koncentrują się wokół zdobycia narkotyków. Osoby uzależnione od substancji psychoaktywnych mogą doświadczać zmian emocjonalnych, takich jak wahania nastroju, lęk i niepokój. Mogą również doświadczać zmian społecznych, takich jak izolacja i dystansowanie się od rodziny i przyjaciół.

Narkoman często staje się podejrzliwy wobec innych. Na dodatek niektóre substancje psychoaktywne prowadzą do halucynacji, co może być niebezpieczne zarówno dla samego uzależnionego, jak i jego otoczenia. Oprócz tego po fazie euforii często następuje głęboka depresja, z którą narkoman nie potrafi sobie poradzić bez kolejnej dawki narkotyków. Wtedy to problem narkotykowy wymyka się spod kontroli i bez odpowiedniego wsparcia trudno go opanować.

Jak manipuluje narkoman?

Manipulacja to jedno z typowych zachowań narkomana. Osoba uzależniona doskonale wie, jak postępować, aby zdobyć pieniądze lub narkotyki.

Jak to robi? Oto najczęstsze metody:

  • wzbudzanie litości – narkoman może opowiadać wymyślone historie o swoich problemach, by wzbudzić współczucie i otrzymać pomoc finansową,
  • obietnice, których później nigdy nie dotrzymuje – narkoman obiecuje, że to ostatni raz, że więcej nie sięgnie po narkotyki, tylko potrzebuje wsparcia w tej jednej chwili,
  • kłamstwa – osoby uzależnione nie mają skrupułów w okłamywaniu bliskich. Często kreują fałszywe historie, by usprawiedliwić swoje zachowanie.

Jak kłamie narkoman?

Kłamstwa osoby uzależnionej są jednym z najbardziej charakterystycznych i destrukcyjnych aspektów uzależnienia. Narkoman zaczyna kłamać, aby ukryć swój nałóg lub zminimalizować jego skutki w oczach innych. Zwykle próbuje przekonać swoich bliskich, że ma kontrolę nad nałogiem lub też prosi o pieniądze pod pretekstem innej potrzeby, na przykład opłat rachunków, a w rzeczywistości przeznacza je na substancje psychoaktywne.

Z biegiem czasu kłamstwa stają się coraz bardziej skomplikowane, a narkoman coraz głębiej pogrąża się w sieci oszustw, z której trudno mu się wyplątać. Narkoman zaczyna w końcu wierzyć we własne kłamstwa. Narkoman traci kontrolę nad własnym życiem tak bardzo, że granica między prawdą a fikcją się zaciera. Narkoman staje się mistrzem w manipulacji i oszustwach, które mają na celu jedno – zdobycie kolejnej dawki. Z czasem kłamstwa stają się codzienną rutyną, a bliscy zaczynają tracić zaufanie, co prowadzi do jeszcze większej izolacji i desperacji u osoby uzależnionej.

Kłamstwa narkomana to nie tylko sposób na zdobycie narkotyków, ale też wynik psychologicznych mechanizmów obronnych, które pojawiają się w procesie uzależnienia. Narkoman, który nie może sobie poradzić z poczuciem winy, wstydu czy lęku przed odrzuceniem, używa kłamstwa jako tarczy, która pozwala mu trwać w nałogu.

typowe zachowania narkomana

Czy narkoman potrafi kochać?

Narkotyki zmieniają sposób funkcjonowania mózgu, a to oznacza, że priorytetem staje się zdobycie kolejnej dawki. Nawet jeśli osoba uzależniona chce okazać miłość, to jego uzależnienie od narkotyków nie pozwala mu skupić się na potrzebach drugiej osoby. Nałóg pochłania całą uwagę i energię, co sprawia, że narkoman nie jest w stanie w pełni kochać i troszczyć się o innych. Niekontrolowany przymus sięgania po substancję psychoaktywną sprawia, że problem narkomanii rozszerza się o zaniedbywanie obowiązków zawodowych czy właśnie oddalenie się od najbliższego otoczenia, co w dłuższej perspektywie generuje poważne kłopoty. To typowe zachowania, po których można rozpoznać uzależnienie.

Narkotyki działają na układ nagrody w mózgu, który jest odpowiedzialny za odczuwanie przyjemności, radości i spełnienia. Gdy mózg jest bombardowany sztucznymi impulsami związanymi z przyjmowaniem substancji, naturalne źródła szczęścia, takie jak miłość, bliskość i wsparcie emocjonalne, tracą na znaczeniu. W efekcie narkoman przestaje czerpać radość z relacji międzyludzkich, a jego emocjonalne potrzeby zostają podporządkowane nałogowi.

Kiedy narkoman jest na głodzie, odczuwa silny stres i napięcie, co sprawia, że jego zdolność do empatii i myślenia o innych staje się ograniczona. W wielu przypadkach osoby uzależnione próbują uspokoić swoje sumienie, twierdząc, że nadal kochają swoich bliskich, ale w rzeczywistości nie są w stanie ofiarować im tego, czego naprawdę potrzebują. Największe nadzieje na poprawę relacji z bliskimi pojawiają się w momencie, gdy narkoman zdecyduje się na leczenie narkomanii.

Terapia — klucz do wyjścia z nałogu narkotykowego

Jak pomóc osobie uzależnionej? Najlepszym sposobem na wyjście z uzależnienia jest terapia — indywidualna bądź w grupach wsparcia. Samo zaprzestanie brania narkotyków nie wystarczy. Potrzebna jest profesjonalna pomoc, aby osoba uzależniona mogła zrozumieć swoje uzależnienie od narkotyków i przyczyny, które doprowadziły do takiego stanu. Podczas leczenia będzie mieć też szansę na odbudowanie relacji z bliskimi i otrzyma odpowiednie wsparcie, aby nauczyć się radzić sobie ze swoimi emocjami.

Zauważyłeś objawy narkomanii u bliskiej osoby? Jeśli ktoś z Twojego otoczenia zmaga się z narkomanią, to warto poszukać profesjonalnej pomocy – to najlepszy sposób, aby wyjść z nałogu.

Data aktualizacji wpisu - 12 października, 2024
Przeczytaj również

Inne artykuły z naszej strony

Labilność emocjonalna

Labilność emocjonalna

Nagłe przechodzenie z jednego nastroju do drugiego czy nagłe wybuchy gniewu, płaczu, nadmierna wrażliwość czy

Uzależnienie od telefonu

Uzależnienie od telefonu

W aktualnych czasach telefon komórkowy jest dla każdego codziennością. To w nim sprawdzamy najnowsze wiadomości,

Uzależnienie od marihuany

Marihuana jest na co dzień często poruszanym tematem, w szczególności w kontekście prawidłowości zakazania jej