DOŁĄCZ DO PORTALU

Sekty w Polsce

Sekta - to słowo, które jednocześnie wzbudza ciekawość, lęk, a także często skrajne emocje. W Polsce ich obecność stanowi temat tabu, jednak niemalże każdy ma świadomość ich istnienia. Ich główną metodą działania jest manipulacja, a także izolacja i maksymalne wykorzystanie swoich członków. Jak wygląda ich funkcjonowanie i kto do nich dołącza? Sprawdź, jakie najbardziej niebezpieczne sekty działają w naszym kraju.
Sekty w Polsce

Co to jest sekta?

Samo wyrażenie “sekta” z języka łacińskiego oznacza postępowanie, naukę, odcinanie się, podążanie za kimś. Sekta najczęściej kojarzona z tworem, który jest specyficznym odłamem religijnym i rzeczywiście uznawana jest za jeden z rodzajów organizacji religijnej. Warto zaznaczyć jednak, że definicja sekty najczęściej odnosi się do grupy zarówno religijnej, jak i filozoficznej lub ideologicznej, która odcina się od konwencjonalnych norm społecznych.

Sekta to ruch, dla którego charakterystyczne są cechy, które powszechnie uznawane są za negatywne. Do najbardziej znanych należą autorytarne przywództwo, instrumentalne traktowanie członków sekty i łączenie celów politycznych i ekonomicznych z pobudkami religijnymi, często parareligijnymi.

sekty

Jakie dokładnie czynniki mogą świadczyć o tym, że dana organizacja jest sektą:

  • Autorytarne przywództwo
  • Manipulacja emocjonalna i psychologiczna
  • Wyraźnie określony system wierzeń
  • Wyspecjalizowana struktura
  • Izolacja od świata zewnętrznego
  • Eksploatacja członków

W Polsce sekty często ukrywają się pod pozorem grup wsparcia, kursów rozwoju osobistego lub wspólnot religijnych.

Jak działa sekta?

Sekta opiera się na skomplikowanej sieci wpływów, a jej mechanizmy są przemyślane, skomplikowane i co najważniejsze – skuteczne. Upraszczając schemat działania sekt, można wyróżnić następujące 3 etapy.

Rekrutacja

Pierwszym krokiem jest przyciągnięcie nowych członków. Sekty stosują wiele metod, by zainteresować potencjalnych rekrutów. Charakterystyczna jest przyjazna atmosfera i stwarzanie pozorów normalności. Sekta obrazuje się jako grupa wsparcia, czy organizacja dobroczynna.

Indoktrynacja

Gdy osoba zdecyduje się na dołączenie, zaczyna się proces prania mózgu. Do najczęstszych metod można zaliczyć izolację, czyli ograniczenie kontaktu z rodziną i przyjaciółmi. Osoby, które są indoktrynowane, zobligowane są do uczestnictwa w spotkaniach, gdzie powtarzane są te same idee. Do znanych sposobów należy również manipulacja emocjami. W rekrutach budowane jest poczucie winy i strach przed odejściem.

Kontrola i utrzymanie członków

Dla sekt utrzymanie członków jest kluczowe do ich przetrwania, dlatego też bardzo trudno odejść z sekty. Wśród narzędzi represyjnych stosowanych przez sekty można wyróżnić między innymi szantaż emocjonalny – odejście to zdrada grupy. Członkowie również zobligowani są do oddania wszystkich swoich oszczędności – to powoduje uzależnienie finansowe od grupy.

sekty ekonomiczne

Dlaczego ludzie dołączają do sekt?

Pytanie to może być kluczowe w zrozumieniu funkcjonowania tego typu organizacji. Wiele osób może zastanawiać się, dlaczego ludzie porzucają swoje dotychczasowe życie i decydują się ślepo podążać za sektą i jej przywódcą. Do najczęstszych powodów zdecydowanie się na dołączenie do sekty można zaliczyć:

  • Poczucie osamotnienia – sekty oferują przynależność i wspólnotę.
  • Kryzysy życiowe – utrata bliskiej osoby, problemy finansowe, czy depresja mogą otworzyć drzwi do łatwej manipulacji człowiekiem.
  • Poszukiwanie sensu życia – sekty obiecują prostą odpowiedź na skomplikowane pytania.
  • Presja otoczenia – często rekrutacja odbywa się w gronie znajomych lub rodziny.

Sekty w Polsce – lista

W Polsce znaleźć można dziesiątki, a nawet i setki sekt. Te działają w naszym kraju, jak i na całym świecie, ponieważ sporo z nich to organizacje międzynarodowe. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć następujące ugrupowania.

Świadkowie Jechowy – jest to organizacja religijna, która wywodzi się z chrześcijaństwa. Znani są jednak z odrębnych wierzeń, m.in. odrzucają dogmat o Trójcy Świętej i odmawiają transfuzji krwi. Sami Świadkowie Jechowy nie uznają swojej organizacji za sektę, jednak patrząc na ich niezwykle rygorystyczne zasady, izolację społeczną i kontrolę członków, zdecydowanie można odszukać tu czynniki charakterystyczne dla sekt.

Kościół Scjentologiczny – założona w Stanach Zjednoczonych i popularna nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie organizacja o charakterze religijnym. Jej wyznawcy uważają, że człowiek posiada nieśmiertelną duszę, która po śmierci przybiera kolejną formę cielesną (reinkarnacja). Powszechnie stosuje techniki manipulacyjne, izolację oraz uzależnienie finansowe od grupy.

Kościół zjednoczeniowy Moona – założeniem tej religijnej grupy jest stworzenie “idealnej rodziny”. Efektem tego są masowe śluby, po których małżonkowie stają się duchownymi. Ta sekta posiada silną strukturę hierarchiczną i wykorzystuje podobnie jak w poprzednich przypadkach eksploatację finansową, kontrolę umysłu.

Ruch Hare Kryszna (Międzynarodowe Stowarzyszenie Świadomości Kryszny) – ruch związanych jest z kultem Kriszny, boga ognia, niebos i słońca. Wywodzi się z hinduizmu i jest znany z tańców, śpiewów i rozdawania literatury propagującej sektę.

Ruch Nowego Wieku (New Age) – duchowy i filozoficzny nurt, który łączy elementy różnych tradycji religijnych i ezoterycznych, duchowych i zdrowotnych. Staje się coraz bardziej popularny w Polsce i często jest krytykowany za brak jednolitych zasad i liczne nadużycia finansowe.Antropozofia – założona przez filozofa Rudolfa Steinera szkoła duchowa, w której bezpośrednie poznanie świata ruchowego prowadzi do całościowej przemiany człowieka. Charakterystyczne dla tej grupy są: elitarność, niekonwencjonalne praktyki edukacyjne i medyczne.

sekta - jeden z trzech typów organizacji religijnej

Najgroźniejsze sekty w Polsce

Przynależność do każdej sekty wiąże się ze sporym niebezpieczeństwem i ryzykiem utraty majątku, rodziny, a często nawet i zdrowia. Jednak wyróżnić można szczególne grupy – sekty destrukcyjne, które zaliczyć należy do wyjątkowo niebezpiecznych. Oto niektóre z nich:

  • Kościół Scjentologiczny
  • Wspólnota Niezależnych Zgromadzeń Misyjnych “Rodzina”
  • Świadkowie Jehowy
  • Bractwo Zakonne Himavanti
  • Mormoni
  • Sekta Rajneesha
  • Sataniści
  • Christianie
  • Kościół Zjednoczeniowy Moona
  • Światowy Kościół Trójcy

Niebezpieczne sekty w Polsce – jak wyciągnąć kogoś z sekty?

Wyciągnięcie kogoś z tak silnie destrukcyjnego środowiska jest niezwykle skomplikowanym i długotrwałym procesem. Często wymaga to dokładnego poznania wewnętrznych zasad i sporych nakładów zarówno pracy, jak i czasu. Cierpliwość będzie tu kluczowym czynnikiem w kontekście finalnego sukcesu. Ważne jest również, aby oferować wsparcie emocjonalne i nienachalnie dostarczać informacje, które podważają przekonania grupy.

Również istotne jest korzystanie z pomocy specjalistów. Wsparcie Zaufanego Psychologa, którego można odszukać na naszych portalu, może okazać się najlepszym rozwiązaniem w przypadku wyciągania swoich bliskich z sekty.

Data aktualizacji wpisu - 25 stycznia, 2025
Przeczytaj również

Inne artykuły z naszej strony

Kompulsywne objadanie się

Nieskończona oferta żywności, dostępna dosłownie na wyciągnięcie ręki, sprawia, że jedzenie często staje się naszym